Stěhování svépomocí: Jak zvládnout přesun bez stresu (a bez stěhováků)
Plánujete se přestěhovat, ale nechce se vám platit stěhovací firmu? Stěhování svépomocí může být skvělá volba – pokud víte, jak na to. Ušetříte peníze, ale možná vás čeká trochu víc organizace, tahání a plánování. Tady je pár tipů, jak se přestěhovat na vlastní pěst a nezbláznit se z toho.
1. Začněte včas
Nečekejte na poslední chvíli. Ideálně si začněte balit alespoň dva týdny předem. Začněte věcmi, které aktuálně nepotřebujete – sezónní oblečení, knihy, dekorace.
2. Získejte krabice (a spoustu krabic)
Krabice se hodí víc, než si myslíte. Zkuste je sehnat zdarma v obchodech, supermarketech nebo přes online bazary. Mějte po ruce i pytle, fólie a izolepy.
3. Balte chytře
-
Označujte krabice podle místností.
-
Na křehké věci napište „KŘEHKÉ“ (velkými písmeny!).
-
Těžké věci (např. knihy) dejte do menších krabic, ať se neroztrhnou.
-
Cennosti a důležité dokumenty mějte zvlášť a u sebe.
4. Najděte pomocníky
Požádejte kamarády nebo rodinu. Čím víc rukou, tím lépe. A nebojte se je nalákat na pizzu nebo pivko na konci dne – motivace je důležitá!
5. Zajistěte dopravu
Máte auto? Super. Nemáte? Půjčovna dodávek je vaše další zastávka. Spočítejte si dopředu, kolikrát budete muset jet, nebo jestli se vám nevyplatí větší auto.
6. Pozor na těžké kusy nábytku
Použijte popruhy, rudlík nebo deky, ať si neodřete ruce (nebo podlahu). Při manipulaci buďte opatrní – ne vše, co se naloží, se pak taky snadno dostane do nového bytu.
7. Nezapomeňte na formality
Změna adresy na úřadech, u lékaře, v bance, u operátora, atd. Není to zábava, ale je to potřeba.
8. Zachovejte klid
Věci se můžou pokazit. Něco se nevejde, něco zapomenete, někdo nedorazí. To se stává. Důležité je mít plán B – a nadhled.
Závěrem
Stěhování svépomocí není pro každého, ale s trochou organizace, ochotnými kamarády a správnými nástroji to zvládnete levou zadní. A navíc – ten pocit, že jste si všechno zvládli sami, stojí za to!